Wywiad

EcB: Jakie zabiegi wykonuje Pan w swoim gabinecie terapii naturalnej?

Robert Czaban: Wykonuję zabiegi: terapii manualnej, chiropraktyki miękkiej, terapii czaszkowo-krzyzowej, bioenergoterapeutyczne, terapii kamieniami, hipnozy.

EcB: Z jakimi dolegliwościami spotyka Pan się najczęściej w swoim gabinecie?

RC: Najczęściej trafiają do mnie osoby z bólami głowy, migrenami, bólami kręgosłupa, stawów, mięśni, nerwobólami. Zdarzają się też przypadki bardziej skomplikowane, które mają swoją wieloletnią ”historię”, są to nowotwory, stany po leczeniu nowotworowym.

EcB: Terapia manualna, to rozwojowa technika wywodząca się z kręgarstwa, a co to jest terapia czaszkowo- krzyzowa i chiropraktyka miekka?

RC: Chiropraktyka miękka pozwala na analizę procesu powstawania zaburzenia, dzięki czemu pozwala eliminować zaburzenia czynnościowe całego aparatu ruchu, oraz narządów wewnętrznych, min. w takich sytuacjach, gdzie mimo braku patologii w badaniach lekarskich, powstaja, lub utrzymuja się dolegliwości, zmuszające Pacjenta do przyjmowania leków, lub poddawania się dalszym badaniom, lub operacji

Unikalność tej techniki polega również i na tym, że wprowadzono tzw. impuls chiropraktyczny, który wykorzystuje zasadę piezoelektryki. Za pomocą delikatnych mobilizacji na tkankach miękkich i kościach głowy, kręgosłupa, miednicy, kończyn, daje możliwość powrotu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. W wielu krajach o wysokim poziomie rozwoju, chiropraktyka jest stosowana profilaktycznie, dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia, na dodatek jest to opłacane w ramach tzw. „kasy chorych”, czyli opłaca się stosowac działani profilaktyczne, mam nadzieje, że w Polsce również do tego dojdzie.

EcB: To termin chiropraktyka jest już wyjaśniony, a czym jest w takim razie terapia czaszkowo-krzyżowa?

RC: Terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) to dalszy etap rozwoju technik manualnych, osteopatii. Praca jest bardzo delikatna, a kontakt z Pacjentem porównywalny z dotykiem motyla…

W TCK pracujemy z tzw. oddechem pierwotnym, który jest w każdej żyjącej istocie. Oddech pierwotny manifestuje się jeszcze przed naszymi narodzinami, dlatego jest nazywany oddechem życia. Można go wyczuć w pływie płynu mózgowo rdzeniowego, od kości krzyżowej, aż po ruch kości czaszki. Równoważenie, usuwanie cyst energetycznych i traumy doprowadza organizm do równowagi i lepszego przepływu energii, co jest zauważalne często już w kilka minut po zabiegu. Bardzo dobre wyniki zauważam u kobiet i dzieci, szczególnie po ciężkich (długich) porodach, w których doszło do tzw. utknięcia w kanale rodnym. Zabiegi TCK są przyjmowane z dużą sympatia i bardzo często osoby, które z niego korzystają relaksują się, odblokowują i zasypiają.

EcB: Czy ma Pan jakies ciekawe przypadki w których skutecznie pomógł Pan osobom cierpiącym?

RC: trudno jest mi na to pytanie odpowiadać, powinno ono być skierowane raczej do osób korzystających z mojej pomocy, niemniej jednak mogę podać kilka przykładów osób, o których wiem i mogę powiedzieć, ze udało się uzyskać trwała poprawę stanu zdrowia.

Takim przykładem może być mężczyzna z tzw. zapaleniem mięśni brzucha, który po kilku zabiegach powrócił do pracy, sportowiec z bólem barku, który przez kilka lat miał problem z ubieraniem się( z powodu silnego bólu), po pierwszym zabiegu ból ustąpił. Praca ze skoliozami, daje dobre, trwałe efekty pod warunkiem współpracy z Terapeutą i ćwiczeniem poza zabiegami. Kilka przypadków w pomocy osobom po wylewie, po nowotworach, zawale, po traumatycznych porodach, w stanach depresji itp.

EcB: Właśnie, wspomniał Pan o skoliozie, spędza ona „sen z powiek” wielu rodzicom. Wiele dzieci ma tę dolegliwość. Czy Pan może ma jakaś radę na te chorobe?

RC: Jest wiele teorii powstawania skolioz. Nie będę ich tutaj przytaczał. Moim zdaniem jest to przystosowanie się naszego organizmu do aktualnego życia. Jeśli jest ono raczej siedzące i to w niezdrowej pozycji, organizm się do takiego życia adoptuje. Min chiropraktyka oferuje prostą, efektywna profilaktykę zapobiegania skolioz i ich eliminacji we wczesnym okresie ich powstania. Należy jednak pamiętać, że rozwijający się organizm człowieka powinien mieć zapewniona aktywność ruchową co najmniej godzine dziennie. Chińskie przysłowie mówi, że: „ kobieta, aby była kobietą, powinna przejść pieszo ok. 5 km dziennie, mężczyzna 9km”, czy Pani tyle spaceruje?

Podsumowując, podchodzę do zagadnienia zdrowia, czy zaburzenia zdrowia w sposób holistyczny, czyli tak naprawdę czasem ktoś, kto przychodzi z bólami głowy, a ja pracuję w okolicy kości krzyżowej, jest zdziwiony, ale po pierwszym zabiegu już najczęściej się nie dziwi.

Można to traktować z przymrużeniem oka (traktowanie człowieka dzisiaj sposób holistyczny), ale dzisiaj potwierdzone są przypuszczenia, że np. stosowanie starych aparatów korygujących zęby, przyczyniały się do powstawania skolioz…, takich przykładów jest wiele.